Jak kupić mieszkanie z kredytem?

Zakup mieszkania dla wielu, w szczególności młodych ludzi to bardzo ważna decyzja. Obecnie ceny mieszkań kształtują się na bardzo wysokim poziomie, z różnych względów. Nabycie takiej nieruchomości na rynku wtórnym może wydawać się zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem. Na takim rynku znajdują się również mieszkania z obciążeniem hipotecznym, czyli zaciągniętym kredytem.

Czy nabycie takiej nieruchomości jest bezpieczne?

Taki rodzaj nieruchomości jest bezpieczny, jeśli pewne warunki zostaną spełnione:

  • rozmowa ze sprzedającym – przekazanie informacji dotyczących banku, w którym został zaciągnięty kredyt hipoteczny, udostępnienie regulaminu kredytu hipotecznego.
  • wgląd do księgi wieczystej nieruchomości – dzięki niemu można uzyskać takie informacje jak: wartość nieruchomość, wysokość zadłużenia, obecne saldo zadłużenia oraz częstotliwość spłat.
  • po wstępnej weryfikacji otrzymujemy zaświadczenie do spłaty od banku, w którym zaciągnięto kredyt . Taki dokument informuje o aktualnym saldzie zadłużenia, oraz wskazuje numer konta, na który należy uiścić pozostałą kwotę. Jest to najbardziej bezpieczny sposób na spłatę kredytu hipotecznego. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na wykreślenie z hipoteki po całkowitej spłacie. Wybierając taką możliwość – przekazujemy do banku pozostałą kwotę zadłużenia, a sprzedającemu – resztę kwoty.

Czy istnieje inny sposób na spłatę hipoteki?

Jest kilka możliwości, które umożliwiają spłatę kredytu. Jednymi z nich są:

  • jeśli kwota zadłużenia jest niska, sprzedający może pokryć ją z kwoty zadatku.
  • sprzedający może zobowiązać się do spłaty kredytu. W takiej sytuacji wymaga jest umowa kupna-sprzedaży.
O Marta Kalinowska 0 artykułów
Miłośniczka żeglowania, sportów wodnych i rozrywki na świeżym powietrzu. Zawodowo jest prawniczką. Doradza swoim klientom jak podejmować trafne decyzje. Interesuje się serialami przedstawiającymi dziką przyrodę.

2 Komentarze

  1. Kupiłem właśnie dom z hipoteką, wcześniej sprawdziłem księgi wieczyste, wielkość zaciągniętego kredytu, wysokość odsetek i wysokość kwoty pozostałej do spłaty. Po przeanalizowaniu wszystkich informacji stwierdziłem, że warto jednak go kupić.

Dodaj komentarz