Jak urządzić małe mieszkanie?

Posiadacze małych mieszkań często mają problem w ich odpowiednim urządzeniu. Tym czasem mały metraż nie stanowi problemu w tym, aby mieszkanie urządzone było w taki sposób, aby było funkcjonalne, komfortowe i bardzo ładne. Warto jest zatem wiedzieć czym się kierować i na co zwrócić uwagę urządzając małe mieszkanie.

Urządzanie małego mieszkania

Dobrym sposobem na zwiększenie optyczne małego mieszkanie jest łączenie pomieszczeń. Przykładem może być połączenie pokoju i kuchni. Oczywiście nie oznacza to pełnej integracji obu tych pomieszczeń. Kuchenny ciąg roboczy musi pozostać nieco zasłonięty. Są na to skuteczne sposoby. Jednym z nich jest półwysep z podniesionym fragmentem blatu. Innym pomysłem może być ażurowy dwustronny regał. Postawiony między kuchnią a pokojem będzie oddzielał oba pomieszczenia, ale jednocześnie umożliwi swobodny kontakt między domownikami.

Szafy i schowki w małym mieszkaniu

W małym mieszkaniu każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota. Dlatego przemyśleć trzeba zakup odpowiednich szaf, szafek czy schowków. Z jednej strony są one konieczne. To w nich przechowuje się ubrania czy różne sprzęty. Z drugiej jednak strony szafki nie mogą zabierać zbyt wiele przestrzeni. Dlatego dobrym rozwiązaniem może być jest zakup jednej, dużej szafy zamiast kilku mniejszych. Oczywiście musi być to szafa funkcjonalna i praktyczna. Jej wnętrze musi być tak zaprojektowane, aby pozwalało na przechowywanie w niej wielu różnych rzeczy. W przypadku małego mieszkania najlepszym rozwiązaniem będzie zamówienie szafy na wymiar.

Łazienka w małym mieszkaniu

Mówiąc o urządzeniu małego mieszkania nie można zapomnieć o łazience. Tutaj liczy się każdy centymetr. Pamiętać trzeba o tym zakupując urządzenia do łazienki. Choć na rynku dostępne są wanny przeznaczone do małych łazienek, to jednak w tym przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzi się kabina prysznicowa. Zajmuje po prostu znacznie mniej miejsca. Warto także w łazience zastosować powieszane półki zamiast wstawiać do niej szafki, które niepotrzebnie zabiorą cenną przestrzeń.

O Marta Kalinowska 0 artykułów
Miłośniczka żeglowania, sportów wodnych i rozrywki na świeżym powietrzu. Zawodowo jest prawniczką. Doradza swoim klientom jak podejmować trafne decyzje. Interesuje się serialami przedstawiającymi dziką przyrodę.

3 Komentarze

  1. Robiłam ostatnio remont mojego małego mieszkanka i żeby go trochę powiększyć optycznie połączyłam kuchnię z pokojem. Powstał mi mini salon z aneksem kuchennym, bardzo jestem z tego rozwiązania zadowolona. Jednak wcześniej musiałam uzyskać zgodę spółdzielni na wyburzenie ścianki działowej.

  2. Mieszkam w bloku z tak zwanej wielkiej płyty i mam mikrusią łazienkę ledwo mieści się w niej wanna, pralka i wc. Postanowiłam zrobić prysznic zamiast wanny i wstawić znowu umywalkę, która przy wannie już mi się nie zmieściła. Uważam, że prysznic przy malutkich łazienkach jest lepszym rozwiązaniem niż wanna.

Dodaj komentarz