Jak zarabiać na giełdzie?

Coraz więcej osób szuka sposobu na inwestycje swoich środków finansowych. Innymi słowy, szukają one sposób na pomnożenie swoich środków. Jednym z takich sposób jest inwestycja na giełdzie. Warto jest zatem wiedzieć, w jaki sposób można na giełdzie zarabiać.

Kupno i sprzedaż akcji

Jednym z najbardziej podstawowym sposobem na zarabianie środków finansowych na giełdzie jest obrót akcjami. Mowa tu o kupnie i sprzedaży akcji. Oczywiście zarabianie na giełdzie w taki sposób polega na sprzedaży wcześniej zakupionych akcji po cenie wyższej niż ta , za którą akcje wcześniej zostały kupione. Mówiąc potocznie, sposób ten polega na tym, aby akacje taniej kupić, a następnie drożej sprzedać. W praktyce nie jest to jednak takie proste, jak mogłoby się wydawać. Kupując bowiem akcje trudno jest przewidzieć ich kurs w przyszłości. Może okazać się, że zamiast rosnąć będzie on spadać. Wówczas sprzedaż akcji za wyższą cenę będzie niemożliwe. Gra na giełdzie zawsze jednak opatrzona jest ryzykiem. Aby ryzyko to zniwelować gracz giełdowy powinien przeprowadzać analizy tego co dzieje się na giełdzie. Głównie wykorzystuje się do tego analizę fundamentalną oraz analizę techniczną. Ta pierwsza polega na analizie wartości przedsiębiorstwa na podstawie dostępnych informacji. Do jej przeprowadzenia wykorzystuje się przede wszystkim wyniki finansowe firmy. Analiza techniczna polega natomiast na analizie wykresów kursów akcji w celu znalezienie powtarzalnych schematów.

Wypłata dywidendy

Innym sposobem na zarabianie na giełdzie jest dywidenda. Każde przedsiębiorstwo obecne na giełdzie co roku wypłaca swoim akcjonariuszom dywidendę. Jej wysokość zależy od ilości posiadanych akcji. Innymi słowy, aby móc otrzymać wypłatę dywidendy należy zakupić akcję danego przedsiębiorstwa i ich nie sprzedawać o czym była mowa wcześniej. Co roku przedsiębiorstwo będzie wypłacać dywidendę. Oczywiście spełniony musi być jeden istotny warunek. Przedsiębiorstwo to musi osiągać zyski. Jeśli dany rok przedsiębiorstwo zakończy startą, wówczas wypłata dywidendy będzie niemożliwa.

O Marta Kalinowska 0 artykułów
Miłośniczka żeglowania, sportów wodnych i rozrywki na świeżym powietrzu. Zawodowo jest prawniczką. Doradza swoim klientom jak podejmować trafne decyzje. Interesuje się serialami przedstawiającymi dziką przyrodę.

3 Komentarze

  1. Dopiero zaczynam zabawę z giełdą, przed kupnem akcji które mnie interesują sprawdzam informacje o firmie, jej kapitale i pozycji na rynku. Staram się długo nie trzymać akcji, nie czekam jak nie którzy w nieskończoność że w końcu urośnie… Zazwyczaj wtedy spada…

  2. Zarabiam na giełdzie już od kilku lat i zawszę robię własną analizę przedsiębiorstwa przed zakupem akcji. Wiem, że inni tego nie robią ale ja polecam tę metodę każdemu, kto nie che stracić swoich ciężko zarobionych pieniędzy:)

Dodaj komentarz