Prawidłowy zgryz

Zadając sobie pytanie “co to jest idealny zgryz?”. Może być trudno prawidłowo zidentyfikować. Ogólnie rzecz biorąc, idealny zgryz to taki, w którym wszystkie zęby są proste. Wiele osób uważa, że mają odpowiedni zgryz, patrząc w lustro i zauważając, że przód jest prosty. Jednak twoje przednie zęby mogą wydawać się proste, podczas gdy reszta jest krzywa , dlatego ważne jest, aby sprawdzić, czy rzeczywiście  nasza jama ustna prezentuje się w sposób odpowiedni.

Wiele osób myśli, że idealny zgryz można osiągnąć w kilka chwil stosując licówki na zęby. Cena za jeden ząb może jednak przyprawić o ból głowy a co dopiero gdy mamy kilka zębów na który chcieli byśmy je założyć.

Nie ma dwóch uśmiechów, które są dokładnie takie same. Każdy ma swoją unikalną strukturę kości oraz kształt i rozmiar zęba.

Jednak, aby upewnić się, że masz wyrównanie zębów, które jest na tyle proste, że nie będziesz cierpieć z powodu powikłań zębów i mięśni, które mogą wynikać z nieprawidłowego wyrównania zgryzu, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, jak zbadać zgryz. Oczywiście najprościej jest udać się do stomatologa, który dodatkowo może ustalić czy jest nam potrzebne leczenie aparatem ortodontycznym, a czy być może wystarczy zastosować licówki na zęby.

Możesz ustalić, czy masz właściwe wyrównanie zgryzu, badając to z trzech różnych punktów widzenia. Widok z przodu twojego ukąszenia jest tym, co widzisz, gdy jesteś zwrócony w stronę lustra. Z prawidłowo wyrównanym zgryzem:

  • krawędzie górnych przednich zębów równoległe do wargi górnej
  • co najmniej połowa długości zębów dolnych powinna być ukryta, gdy zęby są zamknięte razem

Drugim sposobem jest sytuacja, kiedy badasz górną część dolnego rzędu zębów, patrząc w dół w lustrze, wszystkie zęby powinny zakrzywić się w symetryczny łuk. Wszystkie zęby powinny również stykać się ze sobą i nie powinno być odstępów ani nakładania się. Mimo, że może być trudno uzyskać ten sam widok górnego rzędu zębów na własną rękę, zęby powinny również zakrzywiać się w symetryczny łuk bez problemów z nakładaniem się lub odstępami .

Trzecim sposobem sprawdzenia jest sytuacja, kiedy zgryz jest zamknięty, grzbiety górnych zębów powinny delikatnie opierać się o przód dolnych przednich zębów przednich i nie powinno być bezpośredniego kontaktu między krawędziami górnych zębów, a krawędziami dolnych siekaczy.

Możesz cierpieć na wadę zgryzu, jeśli krawędzie górnych zębów znajdują się za krawędziami dolnych siekaczy.

Podsumowanie

Prawidłowy zgryz jest niezbędny, aby nie mieć w przyszłości żadnych problemów zdrowotnych. Chociaż większość problemów z wyrównaniem jest nieznacząca i nie wymaga leczenia, to jednak niektóre z nich można rozwiązać za pomocą:

    • aparat ortodontyczny, aby wyprostować zęby i poprawić zgryz usuwanie zębów w celu pozbycia się ich nadmiaru naprawa zębów, taka jak zmiana kształtu, zamknięcie lub klejenie
    • operacja zmiany kształtu
    • zmiany długości szczęki
    • licówek na zęby
O Marta Kalinowska 0 artykułów
Miłośniczka żeglowania, sportów wodnych i rozrywki na świeżym powietrzu. Zawodowo jest prawniczką. Doradza swoim klientom jak podejmować trafne decyzje. Interesuje się serialami przedstawiającymi dziką przyrodę.

1 Komentarz

Dodaj komentarz